Hamburger

گیاه ویسکوم آلبوم چه ویژگی هایی دارد؟

گیاه ویسکوم آلبوم با نام عمومی دارواش، یک گیاه شبه انگلی است که بر روی درختان مختلف، از جمله درخت سیب، بلوط، کاج، افرا، نارون و... می روید و از مواد مغذی گیاه میزبان برای رشد و بقا استفاده می کند. این گیاه در چند سده گذشته برای درمان بیماریهای مختلف از جمله صرع، فشارخون بالا، سردردهای مختلف، کاهش عوارض دوران یائسگی، اختلالات ناباروری و بیماریهای روماتیسمی، مورد استفاده قرار گرفته است.

 این گیاه یکی از رایج ترین داروهای گیاهی مورد مطالعه در درمانهای تکمیلی و جایگزین در بیماران سرطانی، می باشد. در کشورهای اروپایی، عصاره گیاه ویسکوم آلبوم بطور عمده برای بیماران سرطانی جهت کاهش عوارض رژیم های شیمی درمانی و رادیوتراپی و سایر درمانهای استاندارد در سرطان، تجویز می شود.

 فرآورده های گیاه ویسکوم آلبوم بر اساس شرایطی که در زیر قید شده است، دارای تفاوتهایی می باشند:

•  نوع درخت میزبان که گیاه دارواش بر روی آن رشد می کند

•  نوع گونه گیاه دارواش

•  نوع عصاره مورد استفاده از گیاه ویسکوم آلبوم

•  زمان برداشت گیاه 

 عصاره های گیاه ویسکوم آلبوم بصورت محلولهای با پایه آب و یا محلولهایی با پایه آب و الکل، تهیه می شوند. فرآورده های گیاه ویسکوم آلبوم بر اساس نوع درخت میزبان نامگذاری می شوند. مثلا ایسکادور M از درخت میزبان سیب، ایسکادور P از درخت میزبان کاج و ایسکادور Qu از درخت میزبان بلوط تهیه می شود.

 

سوالات رایج در مورد فرآورده های گیاه ویسکوم آلبوم ( ایسکادور) :   


- درمان با گیاه ویسکوم آلبوم یکی از اجزای ضروری در درمان جامع و یکپارچه ی سرطان بوده و بعنوان درمان تکمیلی علاوه بر درمان های معمول سرطان در نظر گرفته می شود. جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی و هورمون درمانی از روش های استاندارد درمان سرطان می باشند که می توانند با درمان های حمایتی از جمله درمان با گیاه ویسکوم آلبوم تکمیل شوند. هدف از درمان با گیاه ویسکوم آلبوم در درجه ی نخست بهبود کیفیت زندگی بیماران است.


- قدمت استفاده از فرآورده های گیاه ویسکوم آلبوم در درمان سرطان حدود 100 سال می باشد. این فرآورده ها امروزه یکی از درمانهای تکمیلی مهم در دارودرمانی سرطان هستند که به میزان زیادی توسط پزشکان تجویز می شوند.


- تاکنون حدود 140 مطالعه بالینی در ارتباط با استفاده از فرآورده های آنتروپوسوفیک گیاه ویسکوم آلبوم در انواع مختلف سرطانها انجام شده است. بنابراین، فرآورده های گیاه ویسکوم آلبوم بهترین و مستند ترین دارو در درمان تکمیلی سرطان محسوب می شوند. تقریبا در تمامی مطالعات مزایای استفاده از فرآورده های گیاه ویسکوم آلبوم ثابت شده است. رهایی از عوارض جانبی درمان های معمول سرطان مانند شیمی درمانی، پرتودرمانی و بهبود کیفیت زندگی به خوبی در این مطالعات اثبات شده است. در برخی موارد وقوع متاستاز نیز به تاخیر می افتد و افزایش زمان طول عمر بیماران قابل مشاهده است.


- در مطالعات آزمایشگاهی، از سلولهای سرطانی برای آزمایش ماده مورد نظر استفاده می شود تا تاثیرات ضد سرطانی آن ماده، ارزیابی شود. مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی از لحاظ کارایی و ایمنی بر روی همه فرآورده های دارویی، قبل از اینکه این فرآورده ها بر روی بیماران مورد استفاده قرار گیرند، انجام می شود.
در بسیاری از مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی تاثیرات مفید فرآورده های گیاه ویسکوم آلبوم مانند ایسکادور Qu/M/P بررسی شده است. در قسمت مقالات به تعدادی از این مطالعات اشاره شده است.


- بیشتر مطالعات بالینی بر روی فرآورده های ایسکادور در کشورهای اروپایی انجام شده است. در این مطالعات از فرآورده های ایسکادور بعنوان درمان کمکی بر روی بیماران سرطانی استفاده شده است. نتایج مطالعات اثربخشی این فرآورده ها را در بیماران سرطانی نشان می دهند. تعدادی از این مطالعات با حجم نمونه بالا در قسمت مقالات آورده شده است.


- گیاه ویسکوم آلبوم حاوی تعداد زیادی از مواد فعال می باشد. مانند: لکتین ها و ویسکوتوکسین ها که تاثیرات آنها در درمان سرطان به خوبی اثبات شده است. اگرچه بر اساس دانش کنونی، تاثیرات واقعی این گیاه تنها با مصرف عصاره تام گیاه ویسکوم آلبوم ایجاد می شود. علت این است که تاثیرات این گیاه در عصاره تام به صورت دوجانبه تقویت می شود.


- درمان با گیاه ویسکوم آلبوم منجر به بهبود وضعیت عمومی بیمار می شود که تظاهرات آن به صورت افزایش اشتها و وزن بدن،بهبود اختلالات خواب ، احساس گرما، بهبود عملکرد و همچنین وضعیت روحی بیمار قابل مشاهده است. بهبود خلق و خوی بیمار، افزایش شهامت و قدرت ابتکار عمل بیمار نیز جز سایر تاثیرات درمانی این گیاه است. علاوه برآن، درد مرتبط با سرطان نیز کاهش پیدا می کند. در نتیجه درمان با عصاره های گیاه ویسکوم آلبوم منجر به بهبود کیفیت زندگی بیماران سرطانی می شود. همچنین مطالعات اخیر نشانگر افزایش طول عمر بیماران در طول درمان با گیاه ویسکوم آلبوم می باشد. در مطالعات آزمایشگاهی، فرآورده های گیاه ویسکوم آلبوم بدون آسیب رساندن به سلول های سالم بدن، از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کنند و احتمال بازگشت بیماری را نیز کاهش می دهند. سیستم ایمنی دفاعی بدن تقویت می شود و احتمال ابتلا به عفونت ها کاهش می یابد.


- از آنجا که درمان با گیاه ویسکوم آلبوم تاثیرات تنظیم کننده سیستم ایمنی دارد، می توان گفت استفاده از گیاه ویسکوم آلبوم 14 روز قبل از جراحی باعث می شود فرآیند جراحی بهتر از حالت عادی توسط بیمار تحمل شود. زیرا فعال سازی سیستم ایمنی قبل از انجام جراحی منجر به بهبودی سریعتر و بهتر بیمار می شود. بعد از جراحی، درمان با گیاه ویسکوم آلبوم مانع از بروز متاستاز شده و از بازگشت بیماری نیز جلوگیری می کند. درمان با گیاه ویسکوم آلبوم می تواند در کنار درمان های شیمی درمانی و پرتو درمانی استفاده شود. چرا که عوارض مربوط به این روش ها را کاهش می دهد و در نتیجه بیمار این درمان ها را بهتر تحمل خواهد کرد.


- اجزای تشکیل دهنده گیاه ویسکوم آلبوم با توجه به نوع درخت میزبانی که روی آن رشد پیدا می کنند، متفاوت می باشند. با توجه به نوع بیماری سرطان، عصاره های گیاه ویسکوم آلبوم از درختان میزبان مختلف در درمان سرطان استفاده می شوند تا بهترین تاثیرات درمانی با بالاترین میزان تحمل بیمار حاصل شود.


- فرآورده های گیاه ویسکوم آلبوم در زیر پوست ( به صورت زیر جلدی) تزریق می شوند. زیرا اگر به صورت قطره های خوراکی استفاده شوند، ترکیبات پروتئینی موجود در عصاره از طریق سیستم گوارشی هضم می شوند. تزریق این فرآورده مانند تزریق انسولین است که توسط بیمار و مطابق با دستورالعمل های پزشک انجام می شود.


- یک سوزن نازک و سرنگ 1 یا 2 میلی لیتری برای تزریق مناسب می باشند.


- با توجه به هدف درمان، فرآورده های گیاه ویسکوم آلبوم در زمان های مختلف در طی درمان و در مراحل متفاوت بیماری استفاده می شوند. هر چه زودتر استفاده از این فرآورده ها را شروع کنید، تاثیرات بهتری خواهید دید. بنابراین، بهتر است در صورت امکان به محض تشخیص بیماری درمان خود را آغاز کنید.


- فرآورده های گیاه ویسکوم آلبوم معمولا دو الی سه بار در هفته تزریق می شوند. تنظیم دوز فردی هر بیمار جداگانه توسط پزشک انجام می شود. خصوصا در سال های اول درمان، مزایای تزریق سه بار در هفته ( روزهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه) اثبات شده است.


- قرمزی پوست به قطر حداکثر 5 سانتی متر در محل تزریق (همراه با سفتی، خارش، تورم، احساس گرما) یا افزایش اندک دمای بدن تا 38 درجه سانتی گراد نشان دهنده پاسخ درمانی مطلوب است. علاوه برآن، بهبود وضعیت عمومی بیمار، همراه با افزایش اشتها و وزن بدن، نرمال شدن خواب بیمار، احساس گرما، بهبود عملکرد و کاهش احتمال ابتلا به عفونت ها، بهبود خلق و خو و افزایش شهامت جهت مواجهه با زندگیی، قدرت کنترل و ابتکار عمل نیز مشاهده می شود. انتظار می رود واکنش های موضعی در طول درمان با گیاه ویسکوم آلبوم ضعیف تر شوند یا کاملا از بین بروند.


- درمان با فرآورده های گیاه ویسکوم آلبوم تا زمان وجود تومور در بدن ادامه می یابد. علاوه برآن، با توجه به احتمال بازگشت بیماری، ادامه درمان به مدت بیشتر نیز ارزشمند است. در بیشتر موارد، ادامه درمان به مدت حدود 5 سال از زمان تشخیص بیماری یا بعد از جراحی برای مدت طولانی تری ادامه پیدا می کند. (برای مثال در سرطان های سینه یا کولون)


- همانند هر فرآورده ای، درمان با محصولات گیاه ویسکوم آلبوم نیز ممکن است عوارضی را داشته باشد. اگرچه به ندرت عوارض جانبی جدی در اثر استفاده از فرآورده های گیاه ویسکوم آلبوم مشاهده می شود. اگر دوز مصرفی بسیار بالا باشد، واکنش های موضعی بیش از حد در محل تزریق دایره ای به قطر بیش از 5 سانتی متر ایجاد می کنند. در این حالت و یا در صورت واکنش های عمومی قوی مانند بالا رفتن دمای بدن بیشتر از 38 درجه سانتی گراد، درمان باید بعد از فروکش کردن این علایم و با کاستن دوز مصرفی ادامه یابد.


- قرمزی و خارش خفیف در محل تزریق، همچنین افزایش اندک دمای بدن جز واکنش های پیش بینی شده هستند. واکنش های التهابی موضعی در محل تزریق تا قطر حداکثر 5 سانتی متر و افزایش اندک دمای بدن تا حد 38 درجه سانتی گراد نرمال محسوب می شود.
اگر این واکنش ها بیشتر از حد میزان مذکور باشد یا بیمار این واکنش ها را تحمل نکند، این علایم عوارض جانبی محسوب می شوند. در این صورت باید دوز مصرفی که پس از فروکش کردن علایم استفاده می شود، کاهش یابد.


- تا کنون هیچ تداخل مشخصی شناخته نشده است. درمان با فرآورده های گیاه ویسکوم آلبوم می تواند همزمان با شیمی درمانی، پرتودرمانی یا هورمون درمانی انجام شود. در مطالعات آزمایشگاهی روی سلول های توموری و در عمل هیچ تاثیر منفی در درمانهای معمول شیمی درمانی و هورمون درمانی مشاهده نشده است. همچنین تا کنون در تجویز های بالینی هیچ اختلالی در کارایی داروهای شیمی درمانی ایجاد نکرده است.


- از آنجا که محصولات دارویی گیاهی نسبت به تغییرات دمایی حساس هستند، حتما باید در یخچال و در دمای بین 2 الی 8 درجه سانتی گراد نگهداری شوند. هنگام حمل و نقل ( از داروخانه تا منزل یا هنگام سفر) حمل این فرآورده ها در صورتی که کل مدت زمان سفر یا حمل و نقل کمتر از 8 روز باشد، در محدوده دمایی خاص ( بین 2 الی 30 درجه سانتی گراد) امکان پذیر است.


- در این حالت کیفیت اجزای فعال این محصول که تا تاریخ انقضای درج شده بر روی آن است، معتبر نیست.


- خیر، فرآورده های گیاه ویسکوم آلبوم را تنها باید تا زمانی که تاریخ آنها منقضی نشده است استفاده کرد. بعد از آن کیفیت اجزای فعال محصول مورد تایید نمی باشد.